Bitcoin’deki işlemlerin artış oranları yılbaşından beri en fazlaca Çin’de gerçekleşti. Türkiye ise altıncı sırada bulunuyor.

LocalBitcoin’in elde etmiş olduğu verilere nazaran Bitcoin işlemleri, gelişmiş ülkelere gore gelişmekte olan ülkelerde çok daha fazla gerçekleşti. İlk sırada Çin’in yer aldığı ‘Bitcoin işlemlerindeki artışın en çok gerçekleştiği ülkeler’ sıralamasında bu ülkeyi Nijerya, Kolombiya, Venezuela ve Peru takip ediyor.

Bu ülkeleri 6. Sırada bulunan Türkiye izliyor. Talebin son bir yılda çok fazla arttığı Çin’de ve Rusya’da ise merkez bankaları, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin alınıp satıldığı internet siteleri engellemişlerdi.

Niçin gelişmekte olan ülkelerden daha güçlü talebin geldiğine yönelik bir izahat icra eden Blockchain Capital Araştırma Müdürü Spencer Bogart, bunun sebebinin yerel para birimlerinin zayıf olması olabileceğini söylüyor. İngiltere’de finans sektörünü düzenleyen ve denetleyen Finansal Hizmetler İdaresi, Bitcoin yatırımcılarına çok ciddi bir uyarmada bulunmuş oldu. Kuruluş, Bitcoin yatırımcılarının tüm paralarını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduklarını ve buna her vakit hazırlıklı olmaları icap ettiğini açıkladı. BBC’deki bir programa katılan kurumun genel müdürü Bailey, Bitcoin’nin peşinde ne merkez bankalarının ne de hükümetin bulunduğunu, bu sebeple güvenli bir yatırım aracı olmadığını belirtti. Bitcoin satın almanın kumar oynamaktan bir farkının olmadığını, aynı riske sahip olduğunu belirten Bailey, “Eğer Bitcoin’e yatırım yapmak isterseniz tüm paranızı kaybetmeye hazır olun. Bu benim en ciddi ihtarmdır” dedi.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Girin