Sakarya’nın Akyazı ilçesinde bir işyerinden çalınan 450 bin lira değerindeki elektronik eşyalar içinde bulunan iki bilgisayarın, sanal para ‘ bitcoin’ sunucusu (server) olarak kullanıldığı ortaya çıktı. Bilgisayarlar bulunamazken, gözaltına alınan 2 fert adliyeye sevk edildi.


DHA’nın haberine göre, Akyazı ilçesinde geçen pazar günü, 2 birey, bir gecede 3 kez girdikleri işyerinden 2 özel donanımlı bilgisayarın da olduğu çok sayıda elektronik aygıtı çaldı. İşyeri sahibi Yunus Emre Asan, 450 bin lira tutarındaki cihazlarının çalındığını beyan etti.
Olayla ilgili sualşturma başlatan Sakarya güvenlik Müdürlüğü Hırsızlık büro Amirliği ekipleri, 2 şüphelinin İstanbul’a gittiklerini tespit etti. İstanbul’da 4 günlük çalışmayla hırsızlık kabahatundan çok sayıda kaydı olan 33 yaşındaki R.A. Ile 28 yaşındaki V.A., Beyoğlu ve Fatih’te yapılan baskınlarla gözaltına alındı.

Şüpheliler Sakarya’ya getirilirken, çaldıkları elektronik eşyalar ise bulunamadı. İşyerinden çalınan 2 bilgisayarın son günlerde gündemde olan sanal para bitcoin sunucusu olarak kullanıldığı ve birinin değerinin 20 bin dolar olduğu ifade edildi.

İki şüpheli Sakarya güvenlik Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü’ndeki sorgularının peşinden adliyeye sevk edildi.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Girin