Her yıl bir önceki yıla göre daha pahalı telefon üreten İphone, şuanda dünyanın en büyük telefon markası olduğu bir gerçek, gerek hızı gerek farklı işlemcisi ile diğer telefon markalarının bir adım hatta iki adım önünde ilerlemeye devam ediyor.

Eski iPhone modellerinin aldığı güncellemelerle beraber yavaşlaması uzun yıllardır teknoloji gündemini meşgul eden bir mevzuydu. Bugün ise yeni bir haberle karşımıza çıkan Apple, eski modelleri kullanıcılara uyarıda bulunmadan yavaşlattığı için 8 davayla karşı karşıya.

IPhone modellerinin satış grafikleri düşünüldüğünde milyonlarda iPhone kullanıcısını etkileyen yavaşlatma hamlesi Apple’a pahalıya patlayacak gibi görünüyor. Fortune‘nun haberine bakılırsa Illinois, New York ve California‘da Apple’a karşı toplamda 8 dava açıldı.

ABD dışında da dava açıldı
açılan davaların ABD‘de bulunan milyonlarca iPhone kullanıcısını temsil ettiğini de hatırlatalım. Pazartesi günü ABD’nin yanı sıra İsrail’de de benzer bir davanın açıldığı haberleri karşımıza çıkmıştı. İsrail merkezli Haaretz gazetesinin haberine göre İsrail mahkemelerinde kasıtlı yavaşlatmalar sebebiyle Apple’a karşı bir dava açıldı.
Apple, iPhone 6, iPhone 6s, iPhone SE ve iPhone 7 modelleri için uygulanan yavaşlatmaları cihazların beklenmedik bir şekilde kapanmasını önlemek ve yalnızca gerektiğinde anlık yükselişleri düzeltmek adına yapıldığını savunsa da, pek çok iPhone kullanıcısı Apple ile aynı fikir değil.

Açıklamasında fakatçlarının genel performansı ve cihazlarının ömrünü uzatarak müşterilerine en iyi deneyimi sunmak bulunmuş olduğunu belirten Apple, ilerleyen dönemlerde öteki ürünleri için benzer destekler sunmayı da planlıyor. Oluşturulan davalarla ilgili gelişimleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

CEVAP BIRAKIN

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Girin