İngiltere Genelkurmay Başkanı Orgeneral Stuart William Peach, ABD ile Avrupa’hı birbirine bağlayan ve web temini için lüzumlu olan denizaltı kablolarının güvenliğinin Rusya tarafınca tehdit edilebileceğini belirtti.

Londra merkezli Kraliyet Birleşik Servisler Enstitüsü’nde (RUSI) konuşan Genelkurmay Başkanı Peach, NATO müttefiklerinin Rusya’nın olası ‘denizaltı kablolarına tehdit’i mevzusunda güvenlik önlemleri alması gerektiğini söyledi. Rusya’nın denizaltılar dahil olmak üzere geleneksel olmayan muharebe araçlarını modernize ederek enformasyon savaşını sürdürmeye devam ettiğini söyleyen Peach, denizaltı kablolarının atakya ve zarar görmeye açık olmasının Rusya tarafından kullanılabileceğini, bu durumda ekonominin büyük bir yara alacağını belirtti. Policy Exchange isimli kuruluş, küresel iletişimin %97’sinin ve günlük 10 trilyon dolar tutan mali işlemlerin denizaltı kablolarıyla iletildiğini rapor etmişti. NATO’nun, Rusya’nın peşinde kalmamak için askeri ve den,iz kuvvetlerini geliştirmesi gerektiğini belirten Peach, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Rusya, ‘askeri pazularını’ gösterdiği için NATO’da öncü role sahip İngiltere’nin muharebe olanak ve kabiliyetlerini yenilemesi ve geliştirmesi gerekiyor. Zira Rusya’nın ulusal çıkarlarını gözetme arzusu, ciddi bir tehdit oluşturuyor. İngiltere’nin bunları yıllar içinde değil, aylar içinde yapması gerekiyor.”

CEVAP BIRAKIN

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Girin