Hayatı kolaylaştıran ve günün her dakikası elimizden düşmeyen akıllı telefonlar bazı durumlarda büyük çekince oluşturabiliyor. Veri hırsızlığı mevzusunda ortaya çıkan dolandırıcılıklara dair haberler yeni yasayla azalacağı öngörülüyor. Özellikle kişisel veri güvenliği mevzusunda önemli tehditlerin yer aldığı akıllı telefon uygulamalarında kişisel verilerin korunması için yeni bir karar yayınlandı. Resmi Gazete’de yayınlanan karara bakılırsa haberler iyi, artık kişisel verilerin toplanması konusunda bazı sınırlamalar geliyor…

Bu uygulamalara her üye olduğumuzda, her başvuruda biroldukça kişisel bilgimizi teslim etmek zorunda kalıyoruz. Kötü fakatçlı kişilerin eline geçtiğinde büyük sorunlar yaratan kişisel verilerin korunması hakkında yeni kararlar yayınlandı. Son dakika haberlerine gore Kişisel Verileri Koruma Kurulu, cep telefonlarında, rehbere kayıtlı olmayan numaraların kime ilişkin bulunduğunu gösteren uygulamaların durdurulmasına karar verdi.

O UYGULAMALARIN SONU GELİYOR!

Gelen şikayetler üzerine harekete geçen Kişisel Verileri Koruma Kurulu, kişilerin açık rızalarını almaksızın isimden telefon numarası veya telefon numarasından isim sorgulanması şeklinde rehberlik hizmeti veren sitelere yapmış oldurım uygulayacak.

Resmi Gazete’de gösterilen karara nazaran; Çeşitli uygulamalar, internet siteleri yada toplumsal medya hesapları üzerinden kişisel verileri biriktirerek bu verilen paylaşımını sağlayan, isim sorgulandığında telefon numarası bilgisine, telefon numarası sorgulandığında da isim bilgisine ulaşma ve başkalarının telefon rehberinde iyi mi kayıtlı olduğunu öğrenme benzer biçimde mevzularda hizmet veren birçok uygulamanın ve internet sitesinin ihtiyaç duyulan kanunlara uymadığı ve durdurulması gerektiği bildirildi. Karara göre bu uygulamayı veren birçok uygulama durdurulacak.

ABONELİK VE KAYIT İŞLEMLERİ YAPAN UYGULAMALARA DÜZENLEME

Resmi Gazete’de, kayıt ve üyelik işlemleri için banko, gişe ve masa şeklinde yurttaşa hizmet sunulan alanlarda yaşanmış olan kişisel veri güvenliği ihlallerine ilişkin de düzenlemeler yapılmasına dair karar yayınlandı. Karara nazaran, bankacılık ve sağlık sektörleri başta olmak üzere, birden fazla çalışan ile beraber bitişik düzende hizmet veren posta ve kargo hizmetleri, gezim acenteleri, zincir mağazaların alan kişi hizmetleri bölümleri, çeşitli abonelik işlemlerinin yapıldığı kuruluşlar; belediye, vergi ve nüfus ile ilgili işlemler gibi hizmetlerin verildiği kamu ve özel sektör kurum ve kurumlarının 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 12. Maddesi uyarınca, kişisel verilerin korunması ile ilgili olarak banko, gişe, masa şeklinde bölümlerde yetkisiz kişilerin bulunmasını önleyecek ve aynı anda birbirlerine yakın konumda hizmet alanların birbirlerinin kişisel verilerini duymasını, görmesini, öğrenmesini veya ele geçirmesini engelleyecek teknik ve idari tedbirleri almasına karar vermiş olduğu belirtildi.

 

CEVAP BIRAKIN

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Adınızı Girin